Danas su održane psihološke radionice za prvu grupu korisnika programa.
02. travnja 2014. održane su prve psihološke radionice za prvu grupu korisnika programa „Trebamo, hoćemo, možemo“. Na njima je sudjelovalo 10 slijepih i 10 videćih osoba (član obitelji ili volonter). Radionice su održane u Centru za socijalnu skrb Koprivnica koji je Partner Udruzi u provedbi ovog programa. Radionice su vodile psihologinje iz Centra, Renata Glavica i Silvija Čavić, svaka sa jednom grupom korisnika. Ove radionice su peti dio provedbe treće godine programa „Trebamo, hoćemo, možemo“ kojeg financira Ministarstvo socijalne politike i mladih i koji se provodi do 31. svibnja ove godine.
Obzirom da je gubitak vida u kasnijoj životnoj dobi psihološko opterećenje i stres za svaku osobu, ali i članove njene obitelji, ove psihološke radionice organiziraju se za sve korisnike programa kako bi prihvatili svoj novonastali invaliditet i naučili se nositi sa njime. To je osnovna pretpostavka za nastavak kvalitetnog života, obavljanje svakodnevnih aktivnosti i uključivanje u život lokalne zajednice.
Tel.Fax: 048/625-058 Mob:095/9000-329
Adresa: Josipa Vargovića 2/1 48000 Koprivnica
E-mail: [email protected]
Uredovni dani za članove:
PON i ČET od 10 do 14 h
Radno vrijeme Udruge:
PON-PET od 08 do 16 h
Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije održala je danas, 20. svibnja 2019. godine početnu tiskovnu
konferenciju na kojoj je predstavljen projekt „Siguran korak“.Projektom „Siguran korak“ osigurava se nastavak pružanja usluge videće pratnje za članove Udruge.
Projekt je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, Operativni program Učinkoviti
ljudski potencijali 2014.-2020. u ukupnom iznosu od 434.146,25 kuna, a provodit će se narednih 30 mjeseci. Projekt se provodi na području Koprivničko-križevačke županije, a usluga videće pratnje bit će na raspolaganju
članovima starijim od 18 godina, njih 20-ak.Uslugu videćeg pratitelja obavljat će osoba osposobljena za rad sa slijepim osobama.
Pružanje usluge videćeg pratitelja za slijepe osobe koje nisu u mogućnosti samostalno obavljati svakodnevne
aktivnosti u zajednici, ima za cilj zadovoljenje njihovih osnovnih ljudskih potreba i prava, povećanje razine
osobnog zadovoljstva, veću mobilnost i vidljivost, te jačanje socijalnog uključivanja u život lokalne zajednice. Usluge koje pruža videći pratitelj: • Pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima ( odlazak k liječniku, stomatologu, trgovinu, poštu,
banku, Centar za socijalnu skrb, kulturno-socijalne institucije)• Pomoć pri obavljanju administrativnih poslova • Pomoć pri čitanju i pisanju (pisama, uputnica, doznaka, nalaza, recepata, uputa za korištenje i slično)• Pomoć pri nabavi namirnica, odjeće, obuće• Pomoć pri snalaženju na javnim mjestima• Pomoć pri snalaženju u vlastitom domu i bližoj okolini• Obuka za obavljanje kućanskih poslova• Poboljšanje komunikacijskih i socijalnih vještina
Od 28. travnja 2017. godine Udruga provodi ovaj projekt kojim se osigurava pružanje usluge videćeg pratitelja slijepim osobama koje su nesamostalne u kretanju, njih 25, s područja cijele Koprivničko-križevačke županije. Uslugu videćeg pratitelja obavlja djelatnica Ljiljna Šandor, osposobljena za rad sa slijepim osobama. Pružanje usluge videćeg pratitelja za slijepe osobe koje nisu u mogućnosti samostalno obavljati svakodnevne aktivnosti u zajednici, ima za cilj zadovoljenje njihovih osnovnih ljudskih potreba i prava, povećanje razine osobnog zadovoljstva, veću mobilnost i vidljivost, te jačanje socijalnog uključivanja u život lokalne zajednice.
Provedba projekta traje 24 mjeseca, do 28. travnja 2019. godine. Voditeljica projekta je Maja Koren Golub.
Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda, operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 337.782,50 kuna
U sklopu provedbe projekta “Budite s nama, bit ćemo s vama” kojeg provodi Udruga, a financira Zaklada ZAMAH, u utorak 10.lipnja, održana su predavanja s radionicama o pristupačnosti građevina i komunikaciji zaposlenika sa osobama s oštećenjem vida za predstavnike i djelatnike Grada Đurđevca i Opće bolnice “dr. Tomislav Bardek” Koprivnica. Stručno predavanje je održala profesorica Gordana Šestić iz Hrvatske udruge tiflopedagoga.
Udruga se i ove godine uključuje i obilježavanje Dana otvorenih vrata udruga koje organizira Ured za udruge Vlade RH.
05. lipnja 2014. godine u vremenu od 10:00 do 14:00 sati svi zainteresirani građani mogu posjetiti prostor Udruge (Koprivnica, Josipa Vargovića 2/I) gdje će ih dočekati predstavnici i djelatnici Udruge koji će im odgovoriti na sva eventualna pitanja vezana za rad i djelovanje same Udruge, objasniti pojmove vezane za sljepoću i gubitak vida, te pružiti sve druge informacije vezane za osobe s oštećenjem vida.
Zainteresirani građani moći će sudjelovati u radionici “Biti slijep na pet minuta” kada će pod povezom ili sa različitim simulacijskim naočalama (koje simuliraju određene vrste oštećenja vida) moći isprobati kako je to biti u koži slijepe osobe i obaviti obične svakodnevne aktivnosti (kretanje po stepenicama, komunikacija i pravilno vođenje osoba koje ne vide i slično).
Zadnja aktivnost trogodišnjeg programa “Trebamo, hoćemo, možemo” održana je od 16. do 18. svibnja u ERKS Premanturi.
Udruga je od 01. lipnja 2013. do 31. svibnja 2014. godine provodila treću godinu programa „Trebamo, hoćemo, možemo“. Program je bio namijenjen članovima Udruge srednje i starije životne dobi koji su vid izgubili u kasnijoj fazi života s ciljem njihovog osposobljavanja za samostalnije kretanje te obavljanje svakodnevnih i socijalnih aktivnosti što je doprinijelo njihovoj uspješnoj resocijalizaciji i reintegraciji u društvo i život lokalne zajednice.
Program sufinancira Ministarstvo socijalne politike i mladih, a partneri u provedbi su Koprivničko-križevačka županija i Centar za socijalnu skrb Koprivnica.
Od 16. do 18. svibnja 2014. godine održana je zadnja aktivnost ovog programa.
To je bila trodnevna završna evaluacija za 10 korisnika programa koji su sudjelovali u individualnom treningu, zajedno sa njihovom pratnjom. Tijekom evaluacije su svi korisnici morali spremiti zajedničku večeru za 30-ak ljudi, od samog planiranja menija, dogovora oko podjele poslova, nabavke namirnica, spremanja večere , postavljanja stola i pospremanja suđa. Svaki od 10 korisnika je dobio svoj zadatak kojeg je uz pomoć pratnje morao izvršiti. Sve to obavljali su pod stručnim vodstvom triju profesorica defektologa peripatologa koje su ih usmjeravale i educirale o međusobnoj komunikaciji i snalaženju u nepoznatim prostorima i situacijama. Završna večera je uspješno realizirana, te su ostvareni svi zacrtani ciljevi.
Trodnevna evaluacija je provedena u ERKS Premanturi, odmaralištu Hrvatskog saveza slijepih koje je potpuno prilagođeno za osobe s oštećenjem vida.
Prvi dan edukaciji korisnici su uz stručno vodstvo, posjetili i razgledali Rovinj, te su saznali sve o povijesti i nastanku tog istarskog grada.
Druga i treća aktivnost ovog projekta održane su 14. travnja za djelatnike Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice.
U sklopu provedbe projekta “Budite s nama, bit ćemo s vama” kojeg provodi Udruga, a financira Zaklada ZAMAH, danas su održana predavanja s radionicama o pristupačnosti građevina i komunikaciji zaposlenika sa osobama s oštećenjem vida za predstavnike i djelatnike Koprivničko-križevačke županije i Ureda državne uprave (u 09:00 sati u prostoru Županije) i Grada Koprivnice (u 12:30 sati u Gradskoj upravi). Stručno predavanje je održala profesorica Gordana Šestić iz Hrvatske udruge tiflopedagoga.
08. travnja 2014. godine održana je 5. redovna i izborna skupština Udruge na kojoj je izabrano novo vodstvo Udruge.
09.04.2014. godine održana 5. redovna skupština Udruge slijepih Koprivničko – križevačke županije na kojoj su usvojeni izvještaji o poslovanju Udruge u 2013. godini i Operativni i Financijski plan za 2014., te novi statut Udruge.
Članovi skupštine pohvalili su rad Udruge u protekloj godini i izrazili zadovoljstvo financijskim poslovanjem u 2013. godini koja je bila najuspješnija do sad!
Nakon redovne skupštine održana je i Izborna skupština na kojoj je zbor članstva izabrao novo vodstvo koje će biti na čelu Udruge slijedeće četiri godine. Dosadašnja predsjednica gđa. Dragica Zlatar i tajnica gđa. Vesna Babić nakon tri mandata (12 godina) na čelu Udruge odlučile su se povući i svoje mjesto prepustiti mlađim naraštajima. Zbor članstva u superlativima je ocijenio njihov dugogodišnji volonterski rad na dobrobit Udruge, a najviše našeg članstva, ističući zdrave temelje i stabilnu financijsku situaciju Udruge koje ostavljaju u nasljeđe. I Dragica Zlatar i Vesna Babić i dalje će aktivno sudjelovati u radu Udruge, gđa. Zlatar kao zamjenica predsjednika, a gđa. Babić kao voditeljica Kluba slijepih žena i trogodišnjeg programa „Korak po korak“ financiranog od strane Ministarstva socijalne politike i mladih.
Nakon što se pristupilo glasanju, za novog predsjednika jednoglasno je izabran g. Ivica Ferenčić aktivan član Udruge, a za tajnicu Udruge, također jednoglasno, Maja Koren Golub, dugogodišnja videća djelatnica. Prisutni članovi aklamacijom su pozdravili izbor novog vodstva, a novoizabrani predsjednik u svom pozdravnom govoru zahvalio se svojim prethodnicama na izvrsnom radu, te članovima na ukazanom povjerenju ističući da će Udruga i dalje nastaviti putem koji su utrle bivše predsjednica i tajnica te da će se svim svojim srcem zalagati za prava slijepih osoba i poticati njihovu integraciju u društvo.
Udruga je 28. ožujka provodila prvu aktivnost projekta “Budite s nama, bit ćemo s vama” kojeg financira Zaklada ZAMAH.
Udruga je 28. ožujka u Maloj vijećnici Grada Križevaca provela aktivnosti jednogodišnjeg projekta “Budite s nama, bit ćemo s vama”, a koji je financiran sredstvima Zaklade ZAMAH. Djelatnici Gradske uprave i Centra za socijalnu skrb Križevci prisustvovali su predavanju i edukaciji kako bi se bolje upoznali sa problemima slijepih i slabovidnih osoba te sa potrebom i zakonskom obvezom za taktilnom prilagodbom ustanova.
Cilj projekta je senzibilizacija djelatnika za potrebe osoba s oštećenjem vida i osnovna edukacija o komunikaciji i pristupu osobama s oštećenjem vida, te da se djelatnici koji rade na poslovima izdavanja građevnih dozvola, arhitektonske prilagodbe i pristupačnosti građevinskih objekata detaljnije upoznaju sa Pravilnikom o pristupačnosti, s naglaskom na dijelove koji su važni za slijepe osobe.
Predavanje i edukaciju vodila je profesorica defektolog peripatolog Gordana Šestić iz Hrvatske udruge tiflopedagoga.
Projekt će Udruga provoditi za djelatnike sva tri grada(Đurđevac,Koprivnica,
Danas su održane psihološke radionice za prvu grupu korisnika programa.
02. travnja 2014. održane su prve psihološke radionice za prvu grupu korisnika programa „Trebamo, hoćemo, možemo“. Na njima je sudjelovalo 10 slijepih i 10 videćih osoba (član obitelji ili volonter). Radionice su održane u Centru za socijalnu skrb Koprivnica koji je Partner Udruzi u provedbi ovog programa. Radionice su vodile psihologinje iz Centra, Renata Glavica i Silvija Čavić, svaka sa jednom grupom korisnika. Ove radionice su peti dio provedbe treće godine programa „Trebamo, hoćemo, možemo“ kojeg financira Ministarstvo socijalne politike i mladih i koji se provodi do 31. svibnja ove godine.
Obzirom da je gubitak vida u kasnijoj životnoj dobi psihološko opterećenje i stres za svaku osobu, ali i članove njene obitelji, ove psihološke radionice organiziraju se za sve korisnike programa kako bi prihvatili svoj novonastali invaliditet i naučili se nositi sa njime. To je osnovna pretpostavka za nastavak kvalitetnog života, obavljanje svakodnevnih aktivnosti i uključivanje u život lokalne zajednice.
Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije organizirala je prezentaciju pomagala za osobe s oštećenjem vida koja je bila namijenjena svim zainteresiranim članovima Udruge.
Prezentacija se održala 28. veljače 2014. godine, u vremenu od 10:00 do 12:00 sati u prizemlju Doma za starije i nemoćne osobe u Koprivnici.
© 2008 Udruga slijepih Koprivničko-Križevačke Županije
Design: Artra
Izrada: 2IT